Uloga obrazovnog sektora u borbi protiv nasilnog ekstremizma

seminar1Dana 16. i 17. 02. 2016. godine održana je radionici pod nazivom “Uloga obrazovnog sektora u borbi protiv nasilnog ekstremizma” u organizaciji Misije OSCE-a u BIH, u Hotelu Courtyard by Marriott u Sarajevu. Radionici su prisustvovali predstavnici naše škole, prof. Saša Šantić i zamjenik direktora Haris Idriz.Prvog dana pozdravio nas je Michael Delacruz, šef Ureda za sigurnost i saradnju Misije OSCE-a u BiH. Dok je Mario Janeček iz Ministarstva sigurnosti BIH prezentirao strategije sigurnosti Bosne i Hercegovine u kojima je istaknuo važnost suradnje škole i policije, osobito u prevenciji kao dijela opće strategije borbe protiv nasilnog ekstremizma.Dr. Vlado Azinović, ispred Atlantske Inicijative, izvrsno je prezentirao dosadašnje primjere procesa radikalizacije koja je dovela do nasilja u BIH kao i fenomen odlaska naših građana u “tuđe” ratove. Alarmantnim primjerima se ukazala potreba da svi sektori zajedno djeluju u suzbijanju ovih pojava.Dr. Nihad Bunar, prof. na Univerzitetu u Stockholmu, predstavio je primjere procesa radikalizacije u manjinskim/migrantskim zajednicama u Švedskoj.Također, Aida Ganović iz Centra za društveno istraživanje “Global Analitika” pokušala je predstaviti psihološke profile takvih osoba, dok je Jasna Hodžić predstavila primjer programa podrške porodicama  Hope and Homes for Children.

Drugog dana, prof. Muhamed Jusić predstavio je ulogu vjerskog obrazovanja u borbi protiv nasilnog ekstremizma.Nadalje, dr. Nihad Bunar je istaknuo ulogu obrazovnog sektora u borbi protiv nasilnog ekstremizma kao dužnost škole da zaštiti učenike kao protiv bilo koje druge opasnosti koja im prijeti tijekom školovanja. Moguće intervencije škole u prevenciji nasilnog ekstremizma su detaljno predstavljene, uključujući vanjske načine – djelovanje s drugim strukturama, i unutarnje djelovanje izravno s učenicima.Kao primjer suradnje svih sektora predstavljen je primjer Interventnih timova zajednice (Community Intervention Team) u Švedskoj.Nastavak djelovanja je najavljen u travnju 2016. godine kada OSCE planira organizirati Samit za mlade za učenike srednjih škola gdje će biti predstavljeni i aktivirani zaključci radionice.

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Novogodišnja čestitka na francuskom jeziku

Na konkursu za izradu najbolje novogodišnje čestitke na francuskom jeziku kog su inicirali učenici koji uče francuski jezik kao drugi strani jezik I-IV razreda...

STEM čas

U utorak, 29.12.2020.godine, učenici II1 razreda s profesoricom Amirom Džeko su imali STEM čas na temu: Određivanje pH vrijednosti. Zbog online nastave i pridržavanja...

One B&H, One Book

English Club je u studenom i prosincu bio dio projekta One B&H, One Book, te su naši članovi u tom periodu pročitali roman Nick...

Darivanje 4. c razred

20.12.2020. godine, 4.c razred je pod vodstvom razrednice prof. Romele Šunjić, organizirao darivanje u duhu nadolazećih blagdana. Svim učenicima i osoblju koji slave predstojeće...

Frankofono odjeljenje

Okončanje prvog obrazovnog razdoblja u Dvojezičnom frankofonom odjeljenju/odjelu naše škole Polaznici Dvojezičnog frankofonog odjeljenja/odjela III i IV razreda su na zajedničkog času 17. 12. 2020....