Svjetski dan poezije

Obilježavajući Svjetski dan poezije, 21. ožujka, UNESCO prepoznaje jedinstvenu sposobnost poezije da uhvati kreativni duh ljudskog uma. Svjetski dan poezije obilježava se svake godine kako bi se proslavila jedna od najvećih metoda umjetničkog izražavanja čovječanstva, poezija.Poezija potvrđuje našu zajedničku ljudskost otkrivajući nam da pojedinci, svugdje u svijetu, dijele ista pitanja i osjećaje. Poezija je oslonac usmene tradicije i tijekom stoljeća može komunicirati najdublje vrijednosti različitih kultura.
Odluka o proglašenju 21. ožujka Svjetskim danom poezije usvojena je tijekom UNESCO-ovog 30. zasjedanja održanog u Parizu 1999. godine. Jedan od glavnih ciljeva Dana je podržati jezičnu raznolikost kroz pjesničko izražavanje i ponuditi ugroženim jezicima priliku da se čuju u njihovim zajednicama.Obilježavanje Svjetskog dana poezije također treba potaknuti povratak usmenoj tradiciji pjesničkih recitala, promovirati podučavanje poezije, obnoviti dijalog između poezije i drugih umjetnosti kao što su kazalište, ples, glazba i slikarstvo te podržati male izdavače i stvoriti atraktivnu sliku poezije u medijima, tako da se pjesnička umjetnost više neće smatrati zastarjelim oblikom umjetnosti, već onim koji omogućava cjelokupnom društvu da vrati i utvrdi svoj identitet.
Ne zaboravite poslušati pobjedničku pjesmu našeg literarnog natječeja, Molitva violine, naše učenice Magdalene Čović. Pjesmu je, tijekom svečanog obilježavanja Dana hrvatskoga jezika, izvela Sara Noa Miljko, pobjednica natjecanja recitaora.
Čitate li poeziju? Pišete li? Stvarate li likovna djela?
Željeli bismo vas potaknuti da sudjelujete u nagradnom natječaju 58. Šimićevih susreta, u organizaciji Matice hrvatske Grude. Natječaj ima za cilj promociju pjesničkog i likovnog stvaralaštva.
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Naši učenici i projekti za Noć istraživača

1.PROJEKT/PROJEKAT: ZELENA ŠKOLA Mentor: prof. Amela Sefo Selimić Učenici: Adna Ćušić,Anes Mušić,Džan Omeragić,Leina Tanović,Lamija Štukan,Belma Bašić • Ovim projektom želimo osvijestiti građane o štetnosti koje se nalaze...

Upis English club

Upis English club

Europski dan jezika 3c

Europski dan jezika obilježio je i 3.c. Učenici Tajma Hadžajlić i Karlo Jovanović su pripremili i održali prezentaciju o engleskom jeziku, njegovoj povijesti, dijalektima...

Deutsch macht Spaß

Dragi učenici od I.-IV.razreda, svi ste pozvani da se pridružite novoj sekciji , Deutsch macht Spaß, da poboljšamo komunikaciju, opušteno vladamo izrazima, i kroz...