Svjetski dan osoba s Down sindromom

Svake se godine obilježava Svjetski dan osoba s Down sindromom kako bi se podigla svjesnost o potrebama i potaknulo otklanjanje bilo kakvih predrasuda o osobama s Down sindromom. U prosjeku jedno od 650 sve novorođene djece rađa se sa sindromom Down, kromosomskim/hromosomskim poremećajem koji nastaje zbog viška jednog kromosoma/hromosoma ili dijela kromosoma/hromosoma u jezgri svake stanice tijela. Taj poremećaj sprečava uobičajen fizički i mentalni razvoj djeteta. Sindrom Down uzrokuje pogrešno razvrstavanje kromosoma/hromosoma tijekom stanične diobe spolnih stanica, pa se u stanici nađe višak cijelog ili dijela jednog kromosoma/hromosoma.
Budući da postoje tri kopije 21. kromosoma/hromosoma, regularni tip sindroma Down poznat je i kao trisomija 21. Tako je i za datum obilježavanja odabran 21. 3. kao simbolično predstavljanje tih triju kopija 21. kromosoma/hromosoma.
Toga se dana obuvaju i šarene čarape, a time se šalje poruka o prihvaćanju različitosti. Diljem svijeta odvijaju se različite aktivnosti koje pomažu u postizanju jednakih prava i dostojanstva osoba s Down sindromom te boljih uvjeta/uslova i kvalitete njihova života.
Na sam Dan sindroma Down naša škola postaje mjesto šarenih čarapa, a kako je danas nedjelja, odlučili smo poslati poruku podrške iz naših domova.
Podrškom i šarenim čarapama Vijeće učenika Gimnazije Mostar šalje poruku da je različitosti ljepota i bogatstvo života. Svi moramo prihvatiti različitosti te tako obogatiti i sebe i druge oko nas, posebno/osobito djecu koju pripremamo za život u toleranciji i miru.
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Stres u školama

STRES U ŠKOLAMA Rad u školi je dosta zahtjevan posao, posebice za one učitelje i/ili nastavnike srednjih škola koji savjesno i odgovorno pristupaju odgoju i...

Obrazovanje za mir

U okviru programa „Obrazovanje za mir“, NDC Mostar i Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK/Ž održali su trening za profesore srednjih škola. Cilj...

“Peri ruke i uzmi igračku bez muke”

Projekt izrade prirodnih sapuna za djecu mostarskih vrtića je upotpunosti realiziran i to posljednjom,najbitnijom etapom, a to je podnijela sapuna zanimljivog oblika i izgleda...

Frankofonija 2021.godine

Francuski institut u Bosni i Hercegovini ( Ogranak u Mostaru) raspisao je konkurs za izradu najbolje razglednice na francuskom jeziku na temu "Ajfelov toranj",...

Konkurs -Natječaj

Konkurs -natječa za izbor ravnatelja-direktora i zamjenika ravnatelja -direktora možete vidjeti klikom na sljedeći link Konkurs-NatjecajGM