Prvi dan manifestacije “Dani bosanskog jezika u Gimnaziji Mostar” – predavanje o temi: „Bosanski jezik kroz prostor i vrijeme“, prof. Alen Kalajdžija

17. februara 2022. godine počeli smo s aktivnostima povodom manifestacije „Dani bosanskog jezika u Gimnaziji Mostar“.

Uvaženi prof. dr. Alen Kalajdzija iz Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu održao je predavanje o temi: „Bosanski jezik kroz prostor i vrijeme“, nakon kojeg su gimnazijalci postavljali zanimljiva pitanja.
Čuli smo glas struke, ali i glas mladih.
Profesor Kalajdžija svoje izlaganje započeo je s položajem bosanskog jezika u srednjem vijeku, s činjenicama da se na tlu današnje Bosne i Hercegovine izdigla srednjovjekovna bosanska država koja je imala svoje banove i kraljeve, svoje pismo, svoj jezik i kulturu. Po spomenicima sačuvanim do danas, utvrđeno je prisustvo pet pisama kojima se služilo stanovništvo Bosne i Huma. To su: glagoljica, ćirilica, arebica, bosančica i latinica. Ovakav kulturni fenomen mogao se javiti samo u uslovima razvoja na marginama velikih civilizacija, jer teško da se našao još neki primjer u svijetu da se na tako malom prostoru istovremeno upotrebljavalo toliko pismenih sistema!
Naglasio je da se prvi počeci bosanskog književnog jezika javljaju u vidu lapidarne književnosti (uklesane u kamenu) u starom Humu i srednjoj Bosni. Nema slavenske zemlje niti jezika koja ima toliko natpisa na kamenu kao Bosna. To su prije svega epitafi, natpisi na nadgrobnim spomenicima, čuveni stećci.
Profesor je istakao gramatike bosanskog jezika, specifičnosti i zanimljivosti u njegovom razvoju kroz dugi period postojanja.
Maternji jezik je dio kulturnog identiteta naroda, tačka prepoznavanja, različitosti, ali i tolerancije i razumijevanja. To je jezik koji ljudi najprije nauče. Njega usvajamo prirodno, u sredini u kojoj odrastamo bez ikakvog posebnog obrazovanja. Svoj maternji jezik trebamo voljeti, a to ćemo najbolje postići njegovim čuvanjem i pravilnim korištenjem. Maternji jezik je naslijeđe koje pripada svakom pojedincu.
Manifestaciju “Dani bosanskog jezika u Gimnaziji Mostar” nastavljamo i sutra, 18.2.2022. godine.
Ovaj put glavnu riječ će voditi učenici. Predstavit će svoje istraživačke radove o jezičkim pojavama u društvu, pravopisnim greškama koje susrećemo u svakodnevnoj komunikaciji i o bogatoj historiji našeg jezika.
Opet ćemo uživati.
I slaviti!
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Obavijest za učenike

Nastava u školskoj 2023./2024. godini počinje u ponedjeljak, 4.9.2023. godine, prema sljedećem rasporedu: I. smjena – treći i četvrti razred s početkom nastave u 7,30...

UPIS UČENIKA U ŠKOLSKU 2023./24. GODINU

Upis učenika u druge, treće i četvrte razrede za školsku 2023./24. Godinu obavit će se u utorak, 29.8.2023. godine u vremenu od 8:30 do...

Popravni ispit NPPNHJ

Raspored polaganja popravnih jspita u kolovozu možete vidjeti klikom na sljedeći link popravni 2023  

Obavijest za učenike

Podjela svjedodžbi,  diploma i zahvalnica za učenike od prvog do trećeg razreda održat će se u srijedu 28.lipnja 2023. prema sljedećem rasporedu: Prvi odjeli ...

Školski godišnjak 2022./2023.

Još uvijek niste odlučili koju školu upisati? Klara Jovanović, učenica 1.c razreda, je pripremila pregled svih aktivnosti koje smo imali u školskoj 2022./2023. godini. Dobro ste...