Posjetili smo Sajam knjiga u Beogradu

Prošle sedmice bili smo na dvodnevnom izletu koji je bio, prije svega, informativnog i saznajnog karaktera, ali i zabavnog.
Bili smo u Beogradu.
Putem Beograda krenuli smo u subotnjim ranim jutarnjim časovima. Naše profesorice bile su zabrinute, jer veliki broj razrednika nije bio u mogućnosti da ide, ali uskoro smo im pokazali da razloga za zabrinutost nema.
Prvi dan smo proveli razgledavajući Beograd i na časovima historije stručnog vodiča obišli Muzej Jugoslavije, Kuću cvijeća i beogradsku tvrđavu Kalemegdan.

Večer smo proveli obilazeći centar grada, družeći se, upoznavajući nove svjetove…
U nedjelju je bio prvi dan Sajma i mislili smo da ćemo biti među prvim posjetiocima, ali na samom ulazu, vidjeli smo koliko je Sajam knjiga istinska svečanost kulture. Hrabro smo uronili u nevjerovatnu gužvu koja je vladala uskim ulicama sajamskih hala, ispunjenih brojnim štandovima punim knjiga.
U kratkom tekstu nije moguće opisati atmosferu koja je vladala na Sajmu te šta se sve na njemu može doživjeti, vidjeti i kupiti. U zatvorenom prostoru od preko 14.000 kvadratnih metara, oko devet stotina izlagača sa mnoštvom knjiga, koje u osam dana vidi preko 180.000 posjetilaca…
A knjige, i nove i davno izdane, mogle su se kupiti uz velike popuste, počevši od 300 dinard (oko 5 KM) pa nadalje. I stvarno su se kupovale.
Mi smo donijeli pun kofer knjiga!
Uživali smo i doživjeli predivno iskustvo!
Beogradski, kao i Sarajevski Sajam knjiga izuzetne su manifestacije, pravi rasadnici pisane riječi iz svih sfera ljudske djelatnosti i mi ćemo se zaista potruditi da svake godine, makar za izvjestan broj učenika organiziramo posjete i svojevrsne izlete u svijet knjiga.
Kako je bilo, najbolje govori činjenica da su učenici pitali kada i gdje idemo na sljedeći izlet.
Oni su postali nezaobilazni i iščekivani događaji, pa ćemo se potruditi da ne iznevjerimo očekivanja učenika.
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Konkurs/Natječaj

Konkurs / Natječaj za popunu upražnjenih radnih mjesta u Gimnaziji Mostar možete vidjeti klikom na link: JAVNI KONKURS/NATJEČAJ za popunu upražnjenih radnih mjesta

Posjetili smo izložbu “Louvre noću”

U okviru Dana frankofonije u Francuskom institutu otvorena je izložba Milomira Kovačevića Strašnog - "Louvre noću", koju su danas posjetili učenici I2 i I3...

Posjetili smo Sajam knjiga u Beogradu

Prošle sedmice bili smo na dvodnevnom izletu koji je bio, prije svega, informativnog i saznajnog karaktera, ali i zabavnog. Bili smo u Beogradu. Putem Beograda krenuli...

Leila Russell proglašena najaktivnijim čitaocem u kategoriji srednjoškolaca

Tradicionalno, još od 2016. godine, učenici Gimnazije Mostar svojim primjerom ukazuju na važnost čitanja knjige. Svake godine Narodna biblioteka Mostar proglašava najaktivnije i najsavjesnije čitaoce. U...

Posjeta Sajmu francuskih univerziteta/sveučilišta u Sarajevu

Polaznici Dvojezičnog frankofonog odjeljenja/odjela IV/IV razreda: Demir Babović, Hana Čolić, Josipa Perdija i Azra Kosović su s predstavnicima Unije studenata Univerziteta “Džemal Bijedić” posjetili...