Posjeta gimnazijalaca iz Beržeraka

Ukoliko ste redovno pratili našu stranicu i naše izvještaje o aktivnostima u školi, niste mogli ne primijetiti aprilski izvještaj o odlasku naših učenika u francuski grad Beržerak na svojevrsnu razmjenu.Kao i svi dobri domaćini, naša škola i naši učenici su u ovom mjesecu uzvratili gostoprimstvo svojim francuskim vršnjacima. Naime, 14. ovog mjeseca trinaest učenika i dva profesora gimnazije „Maine de Biran“ iz Beržeraka stiglo je u Mostar. Trebalo je da se u narednih sedam dana upoznaju s prirodnim, kulturno-historijskim znamenitostima, ali i obrazovnim mogućnostima šire okoline Mostara.Prvog dana boravka u planu je bio obilazak prelijepog Počitelja, ineterasantne rimske vile u Mogorjelu, kao i zanosnog bisera prirode na rijeci Trebižat, vodopada Kravice. Ova mjesta i suncem okupana nedjelja ostavili su odličan prvi utisak na naše goste.Ponedjeljak, obilazak Mostara, ali i par časova s kolegama iz naše škole, odlično su poslužili kao predah pred odlazak u glavni grad naše zemlje.U utorak su francuski gimnazijalci imali prijem u ambasadi Republike Francuske u Sarajevu, a potom obilazak našeg najvećeg grada.Sutradan su se upoznali s metodama rada naših profesora, ali i školskim obavezama naših učenika. Poslijepodne je bilo slobodno, za međusobna druženja i proizvoljne obilaske.I onda, od svih Francuza dugo iščekivani dan, izlet u prelijepi grad na Jadranu-Dubrovnik.Petak , ponovo, časovi, škola, konverzacije sa učenicima i profesorima naše gimnazije, a popodne kupovina suvenira, ali što je interesantno, i razne druge robe koja je kod nas znatno jeftinija nego u Francuskoj. Naši učenici su se također potrudili, te organizirali oproštajnu zabavu za, tim gestom oduševljene, vršnjake iz Beržeraka.U subotu, 21. septembra, sedam dana po dolasku, naši su prijatelji morali poći nazad. Razmjenivši zagrljaje, poljupce, lijepe želje i pozive na ponovne dolaske s obje strane, uz još poneku šalu ili suzu, ispraćena je ekipa francuskih đaka, koji iz našeg grada i okoline nose samo lijepe uspomene i manje predrasuda o ljudima koji tu žive.Ovu, još jednu, uspješnu razmjenu pomogli su realizirati naši profesori: Vladimir Šarović, Mihreta Muminagić, Igor Weber i Indira Maksumić; uprava škole, Francuski kulturni centar u Mostaru, kao i učenici Gimnazije Mostar koji su u svoje porodice primili učenike na razmjeni.

Marko Bulajić

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Kako sam proveo/provela vrijeme u pandemijskoj karanteni?”

Na času psihologije učenici III3 odjeljenja su na kreativan način napravili strip na temu " https://www.facebook.com/novinarskaGM/videos/137545971642273

Uručenje nagrada na Danima frankofonije 2021. godine

Učenice II razreda naše škole Lana Dušić, Anđela Telebak, Ena Brković i Lejla Torlo primile su nagrade u okviru manifestacije Dani frankofonije 2021. u...

STEM čas matematike kroz zabavu i kreativnost

Učenici I3 razreda su ponovili proporcije i oblike, vježbali vještine, samopouzdanje, pažnju, koncentraciju i kreativnost. Origami vjetrenjače imaju drugačiju simboliku u različitim kulturama, od stvaranja...

Projekt/Projekat Art Without a Frame!

Projekt/Projekat Art Without a Frame! su organizirali/organizovali studenti Sveučilišta u Austin, Texas-u (Shilpa Rumalla, Madeleine Montgomery, Aidan Wilhite i Madison Sheridan) za učenike/ce u...

Regionalni webinar za profesore francuskog jezika

Online nastava: kako motivirati učenike osnovnih i srednjih škola? U partnerstvu sa Institut français de Serbie/ Francuski institut u Srbiji i Француски институт во Скопје...