Peri ruke i uzmi igračku bez muke

Pandemija virusa Korona je donijela velike probleme našem gradu, pa su učenici Gimnazije Mostar odlučili pokrenuti projekt pod nazivom “Peri ruke i uzmi igračku bez muke”. Projekt ima za cilj napraviti prirodne sapune s igračkama koje će učenici i profesori Gimnazije Mostar podijeliti polaznicima vrtića kako bi razvili naviku pranja ruku.
Profesori i učenici su kontaktirali partnere koji će doprijeniti ovom projektu i pomoći im da ostvare ideju. Jedan od partnera će pomoći na modeliranju i izradi igračaka na 3 D printeru (prof. Amira Dzeko i 5 učenika). Profesorice Sanja Novaković i Jasmina Ćatić su kontaktirale firme koje su zastupnici za distribuciju kozmetičkih preparata i hemikalija. Nakon izrade igračaka i kalupa na 3 D printeru pristupit će se izradi sapuna u školskoj laboratoriji-kabinet hemije (10 učenika – po 5 u grupi). Na dobivenim proizvodima izvršit će se reakcija saponifikacije,a nakon toga pakovanje i distribucija proizvoda. U procesu pakovanja uključeni su prof. Amela Selimić i pet učenika . Distribucija sapuna će se odvijati uz poštivanje epidemioloških mjera (prof. Azra Kurtović i 5 učenika).
Jako je važna zaštita kože kod djece od raznih hemikalija, pa će zbog toga učenici Gimnazije Mostar ponuditi prirodne i zanimljive sapune.

Projekt je podržan od organizacije MIOS Interaktivne otvorene škole Tuzla u sklopu nastavne prakse servisnog učenja.
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Projekt “Učimo zajedno”

Grupa učenica četvrtih razreda naše škole redovito se okuplja svakog petka od jedanaestog mjeseca kako bi pružile podršku i pomogle osobama s Downovim sindromom...

Svečano obilježavanje 130 godina Gimnazije Mostar

Najbolja zabava je u Gimnaziji! Sretno jubilarnih 130 godina postojanja naše Stare dame! Na današnji dan, prije 130 godina, oglasilo se prvo gimnazijsko zvono. Simbol obrazovanja i...

Mjesec knjige

"Čitanje je putovanje koje nas vodi daleko čak i kad smo ukopani u jedno mjesto" H.L. Borhes Završetak mjeseca oktobra-mjeseca knjige obilježili smo prisustvom interaktivnoj radionici...

Edukacija školskog tima u sklopu projekta Vijeća Evrope/Europe

Gimnazija Mostar jedina je škola iz Hercegovine koja će sa 8 škola sudjelovati/učestovati u projektu "Kvalitetno obrazovanje za sve", koji podržava ured Vijeća Evrope/Europe. Dio...