Peri ruke i uzmi igračku bez muke

Pandemija virusa Korona je donijela velike probleme našem gradu, pa su učenici Gimnazije Mostar odlučili pokrenuti projekt pod nazivom “Peri ruke i uzmi igračku bez muke”. Projekt ima za cilj napraviti prirodne sapune s igračkama koje će učenici i profesori Gimnazije Mostar podijeliti polaznicima vrtića kako bi razvili naviku pranja ruku.
Profesori i učenici su kontaktirali partnere koji će doprijeniti ovom projektu i pomoći im da ostvare ideju. Jedan od partnera će pomoći na modeliranju i izradi igračaka na 3 D printeru (prof. Amira Dzeko i 5 učenika). Profesorice Sanja Novaković i Jasmina Ćatić su kontaktirale firme koje su zastupnici za distribuciju kozmetičkih preparata i hemikalija. Nakon izrade igračaka i kalupa na 3 D printeru pristupit će se izradi sapuna u školskoj laboratoriji-kabinet hemije (10 učenika – po 5 u grupi). Na dobivenim proizvodima izvršit će se reakcija saponifikacije,a nakon toga pakovanje i distribucija proizvoda. U procesu pakovanja uključeni su prof. Amela Selimić i pet učenika . Distribucija sapuna će se odvijati uz poštivanje epidemioloških mjera (prof. Azra Kurtović i 5 učenika).
Jako je važna zaštita kože kod djece od raznih hemikalija, pa će zbog toga učenici Gimnazije Mostar ponuditi prirodne i zanimljive sapune.

Projekt je podržan od organizacije MIOS Interaktivne otvorene škole Tuzla u sklopu nastavne prakse servisnog učenja.
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Naši učenici i projekti za Noć istraživača

1.PROJEKT/PROJEKAT: ZELENA ŠKOLA Mentor: prof. Amela Sefo Selimić Učenici: Adna Ćušić,Anes Mušić,Džan Omeragić,Leina Tanović,Lamija Štukan,Belma Bašić • Ovim projektom želimo osvijestiti građane o štetnosti koje se nalaze...

Upis English club

Upis English club

Europski dan jezika 3c

Europski dan jezika obilježio je i 3.c. Učenici Tajma Hadžajlić i Karlo Jovanović su pripremili i održali prezentaciju o engleskom jeziku, njegovoj povijesti, dijalektima...

Deutsch macht Spaß

Dragi učenici od I.-IV.razreda, svi ste pozvani da se pridružite novoj sekciji , Deutsch macht Spaß, da poboljšamo komunikaciju, opušteno vladamo izrazima, i kroz...