Peri ruke i uzmi igračku bez muke

Pandemija virusa Korona je donijela velike probleme našem gradu, pa su učenici Gimnazije Mostar odlučili pokrenuti projekt pod nazivom “Peri ruke i uzmi igračku bez muke”. Projekt ima za cilj napraviti prirodne sapune s igračkama koje će učenici i profesori Gimnazije Mostar podijeliti polaznicima vrtića kako bi razvili naviku pranja ruku.
Profesori i učenici su kontaktirali partnere koji će doprijeniti ovom projektu i pomoći im da ostvare ideju. Jedan od partnera će pomoći na modeliranju i izradi igračaka na 3 D printeru (prof. Amira Dzeko i 5 učenika). Profesorice Sanja Novaković i Jasmina Ćatić su kontaktirale firme koje su zastupnici za distribuciju kozmetičkih preparata i hemikalija. Nakon izrade igračaka i kalupa na 3 D printeru pristupit će se izradi sapuna u školskoj laboratoriji-kabinet hemije (10 učenika – po 5 u grupi). Na dobivenim proizvodima izvršit će se reakcija saponifikacije,a nakon toga pakovanje i distribucija proizvoda. U procesu pakovanja uključeni su prof. Amela Selimić i pet učenika . Distribucija sapuna će se odvijati uz poštivanje epidemioloških mjera (prof. Azra Kurtović i 5 učenika).
Jako je važna zaštita kože kod djece od raznih hemikalija, pa će zbog toga učenici Gimnazije Mostar ponuditi prirodne i zanimljive sapune.

Projekt je podržan od organizacije MIOS Interaktivne otvorene škole Tuzla u sklopu nastavne prakse servisnog učenja.
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Možda ima ljepših, ali nema dražih..

Povodom 1.marta - Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, Pedagoški zavod Mostar i IC štamparija Mostar, raspisali su literarni konkurs na temu : "Možda ima ljepših,...

Svirajte mi jesen stiže dunjo moja

Gimnazija Mostar-Svirajte mi jesen stiže dunjo moja Glavne uloge:Leina Tanović i Emir Rahimić Kamera i snimanje:Lamija Štukan i Emir Rahimić Montaza:Adna Ćušić Anisa Gosto Melisa Šuta https://www.facebook.com/novinarskaGM/videos/2791712564412482

Intercultural learning: From history to future

U periodu/razdoblju od 23.2. do 25.2.2021. godine održane su završne aktivnosti  projekta "Intercultural learning: From history to future". U projektu učestvuje/sudjeluje 36 profesora i...

Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Dan ružičastih majica se obilježava zadnje srijede u mjesecu februaru, a proglašen je Međunarodnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama. Obilježavanje ovog dana potaknuto...

Dan engleskog jezika

Dan engleskog jezika obilježava se 23.4.2021., Novinarska sekcija vam daje prijedlog da odaberete jednu knjigu s popisa i pročitate ju na engleskom jeziku. Imate...