Opća deklaracija o ljudskim pravima

Na današnji dan, 10.12.1948. godine Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila Opću deklaraciju o ljudskim pravima. Deklaracijom se prvi put u povijesti/historiji čovječanstva priznaje pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost… bez ikakvih razlika”.
Ovom Deklaracijom je znatno poboljšano poštivanje ljudskih prava i sloboda te su osnovane desetine međunarodnih organizacija koje služe kao svojevrsni mehanizmi odbrane.
U čast ovog velikog događaja, na današnji se dan dodjeluje Nobelova nagrada za mir kao i nagrada Reportera bez granica. Mnogobrojne nevladine organizacije specijalizirane/specijalizovane za borbu protiv ugrožavanja ljudskih prava organiziraju različite ceremonije kao znak sjećanja na ovaj značajan povijesni/historijski trenutak.
Vijeće učenika Gimnazije Mostar će organizirati debatu o ljudskim pravima i slobodama s ciljem obilježavanja ovog značajanog datuma. Pridružite nam se, javite se vašem predstavniku Vijeća učenika, razgovarajmo i učimo zajedno!
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Možda ima ljepših, ali nema dražih..

Povodom 1.marta - Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, Pedagoški zavod Mostar i IC štamparija Mostar, raspisali su literarni konkurs na temu : "Možda ima ljepših,...

Svirajte mi jesen stiže dunjo moja

Gimnazija Mostar-Svirajte mi jesen stiže dunjo moja Glavne uloge:Leina Tanović i Emir Rahimić Kamera i snimanje:Lamija Štukan i Emir Rahimić Montaza:Adna Ćušić Anisa Gosto Melisa Šuta https://www.facebook.com/novinarskaGM/videos/2791712564412482

Intercultural learning: From history to future

U periodu/razdoblju od 23.2. do 25.2.2021. godine održane su završne aktivnosti  projekta "Intercultural learning: From history to future". U projektu učestvuje/sudjeluje 36 profesora i...

Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Dan ružičastih majica se obilježava zadnje srijede u mjesecu februaru, a proglašen je Međunarodnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama. Obilježavanje ovog dana potaknuto...

Dan engleskog jezika

Dan engleskog jezika obilježava se 23.4.2021., Novinarska sekcija vam daje prijedlog da odaberete jednu knjigu s popisa i pročitate ju na engleskom jeziku. Imate...