Obilježili smo Svjetski dan vegetarijanstva i Svjetski dan muzike/glazbe

Vegetarijanstvo, ili hrana bez mesa, postaje sve popularnija u našim krajevima, pa tako i u našoj školi. Riječ vegetarijanstvo dolazi od latinske riječi vegetus, što znači zdrav, svjež i pun života ili homo vegetus – tjelesno i mentalno zdrava osoba. Izvorno značenje riječi ukazuje na uravnotežen filozofski smisao za život, a ne samo prehranu koja se sastoji od voća i povrća. Prvi listopada/oktobra obilježava se Svjetski dan vegetarijanstva te je Vijeće učenika Gimnazije Mostar željelo obilježiti ovaj dan nudeći svježe pripremljena jela uz pojašnjenje, promociju i druženje. Vrijedni učenici pripremili su i poslužili veggie – pizzu, pitu od soje, bruskete s povrćem, muffine, veganske samose i bombice s bademom. Vegetarijanska hrana bila je posluživana tijekom/tokom međusmjene i to u vrijeme glazbenih/muzičkih izvedbi/nastupa ispred škole. Kuhari i posluživači su zasigurno odradili odličan posao, jer nakon manje od sat vremena, niti jedna mrvica hrane nije ostala na posluživačkim stolovima!
Kuhari:
Adna Ćušić
Lamija Štukan
Sara Ereš
Jelisaveta Krulj
Vedran Bošnjak
Lejla Russell (učenica je pripremila i anketu)
Posluživači:
Tajma Hadžajlić
Nika Ćavar
Andrea Skalja
Korana Maksumić
Petra Arapović
Danas je i Dan muzike/glazbe te je naša škola odzvanjala učeničkim talentom. Vijeće učenika je odlučilo obilježiti i ovaj dan te vas podučiti osnovnim činjenicama. Dakle, dana 1. listopada/oktobra svjetska glazbena/muzička zajednica od 1975. godine slavi Međunarodni dan muzike/glazbe (International music day), čije je obilježavanje potaknuo poznati violinski virtuoz i muzikolog Yehudi Menuhin. Njegovu inicijativu prihvatio je UNESCO-ov glazbeni/muzički odjeljak (International Music Council), kojim je presjedao. Promocija muzike/glazbe među svim pripadnicima zajednice, širenje UNESCO-ova ideala mira i prijateljstva među narodima, razmjena iskustava i međusobno poštovanje te promocija programske politike International Music Councila i njegovih suradnika/saradnika, samo su neki od ciljeva pokretanja Međunarodnog dana glazbe/muzike. Obzirom kako su ideali naše škole jednaki onima koje propagira UNESCO i ne čudi činjenica da se ohrabrujući broj naših talentovanih/talentiranih učenika uključio u aktivnosti #vijeceucenika .
Glazbenici/muzičari:
Aldijana Crnomerović
Nihad Kurtović
Luka Marić
Nejra Zekić
Irma Čerkez
Aida Ćućurović
Elma Buljko
Petar Iličić
Luka Merdžo
Antea Vrljić
Ivana Ereš
Leona Böhm
Luna Rozić
Ilva Perić
Hamza Džubur
Luka Perić
Sve su to ispratili naši vrijedni članovi Novinarske sekcije: Ivona Duno – voditeljica projekta, Karlo Jovanović – autor sadržaja, Nika Šumanović i Marta Hrkać – fotografkinje, Mihaela Soldo, Ella Skoko, Viktoria Dzidić – snimateljice.
Predsjednica Vijeća učenika Korana Maksumić i zamjenik Luka Marić, organizatori, zahvaljuju svima na učešću/sudjelovanju.
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Projekt “Učimo zajedno”

Grupa učenica četvrtih razreda naše škole redovito se okuplja svakog petka od jedanaestog mjeseca kako bi pružile podršku i pomogle osobama s Downovim sindromom...

Svečano obilježavanje 130 godina Gimnazije Mostar

Najbolja zabava je u Gimnaziji! Sretno jubilarnih 130 godina postojanja naše Stare dame! Na današnji dan, prije 130 godina, oglasilo se prvo gimnazijsko zvono. Simbol obrazovanja i...

Mjesec knjige

"Čitanje je putovanje koje nas vodi daleko čak i kad smo ukopani u jedno mjesto" H.L. Borhes Završetak mjeseca oktobra-mjeseca knjige obilježili smo prisustvom interaktivnoj radionici...

Edukacija školskog tima u sklopu projekta Vijeća Evrope/Europe

Gimnazija Mostar jedina je škola iz Hercegovine koja će sa 8 škola sudjelovati/učestovati u projektu "Kvalitetno obrazovanje za sve", koji podržava ured Vijeća Evrope/Europe. Dio...