Narančasta akcija u Mostaru

nasiljeU BiH je 52 posto žena pretrpjelo neku vrstu nasilja, a globalno promatrano, jedna od tri žene doživjet će fizičko ili seksualno nasilje u nekom trenutku svog života, uglavnom od intimnog partnera, priopćeno je iz organizacije “UN žene”.Akciju povodom obilježavanja 25. studenoga, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, u BiH organiziraju  “UN žene” u suradnji s UNESCO-om i drugim partnerima radi animiranja javnosti i skretanja pažnje na ovaj problem.S tim ciljem, monumentalne zgrade u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru i Travniku bit će osvijetljene u narančastu boju u noći između 24. i 25. studenog. Tako će ovu noć zgrada Gimnazije Mostar biti osvijetljena narančastom bojom koja je simbol kampanje za eliminaciju rodno zasnovanog nasilja. Ovu boju odredio je generalni tajnik Ujedinjenih naroda.Na ovaj način bit će obilježen i početak kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, koja je svojevrsna komunikacijska i zagovaračka strategija za skretanje pažnje javnosti na problem koji pogađa žene i djevojčice širom svijeta.U priopćenju se navodi da žene budu zlostavljane u svojim domovima, maltretirane na ulicama, uznemiravane na internetu, te da podaci pokazuju da je polovina žena ubijenih u 2012. godini umrla zbog povreda koje su im nanijeli intimni partneri ili članovi obitelji.

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Novogodišnja čestitka na francuskom jeziku

Na konkursu za izradu najbolje novogodišnje čestitke na francuskom jeziku kog su inicirali učenici koji uče francuski jezik kao drugi strani jezik I-IV razreda...

STEM čas

U utorak, 29.12.2020.godine, učenici II1 razreda s profesoricom Amirom Džeko su imali STEM čas na temu: Određivanje pH vrijednosti. Zbog online nastave i pridržavanja...

One B&H, One Book

English Club je u studenom i prosincu bio dio projekta One B&H, One Book, te su naši članovi u tom periodu pročitali roman Nick...

Darivanje 4. c razred

20.12.2020. godine, 4.c razred je pod vodstvom razrednice prof. Romele Šunjić, organizirao darivanje u duhu nadolazećih blagdana. Svim učenicima i osoblju koji slave predstojeće...

Frankofono odjeljenje

Okončanje prvog obrazovnog razdoblja u Dvojezičnom frankofonom odjeljenju/odjelu naše škole Polaznici Dvojezičnog frankofonog odjeljenja/odjela III i IV razreda su na zajedničkog času 17. 12. 2020....