Međunarodna godina porodice/obitelji

Kako bi naglasili neprocjenjivu ulogu obitelji/porodice Ujedinjeni narodi su 1989. godinu proglasili Međunarodnom godinom porodice/obitelji, a 15.5.1994. godine prvi je put obilježen Međunarodni dan obitelji/porodice pod krilaticom “Da obiteljski/porodični dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece”. Namjera je bila istaknuti važnost obitelji/porodice i potaknuti društvo na donošenje odluka koje će osigurati bolji standard i kvalitetu života porodica/obitelji te pružiti podršku uvažavanju obiteljskog života, tradicije i običaja.
Obitelj/Porodica je temeljna jedinica društva u kojoj se formiraju ljudi sa svojim obilježjima, stavovima i uvjerenjima. Danas, kada porodica/obitelj često nema ni vremena ni uvjeta/uslova za razvoj u zajedništvu i toleranciji, izuzetno je važno osvijestiti značajnost i ulogu obitelji/porodice. Naši roditelji, braća, sestre, djeca i ostali članovi porodice/obitelji sudjeluju u razvoju osobnosti pojedinca, a što su međusobni odnosi članova obitelji/porodice skladniji i prožeti međusobnim poštovanjem/poštivanjem veće su mogućnosti da ćemo imati kvalitetno, tolerantno i koherentno društvo.
Pročitajte što kažu predstavnici Vijeća učenika o svojim porodicama/obiteljima:
“U većini slučajeva nisam svjesna koliko mi porodica znači. Najbolje bih mogla opisati njihovu vaznost kroz jedan događaj. Dok sam jednom hodala ulicom,spotakla sam se i samo sam razmišljala kako bi mojoj mami i mom bratu to bili simpatično i koliko bi mi se smijali. Tada shvatim koliko cijenim to što su tu uz mene pa makar i što mi se smiju kada padnem. “
“Korona je utjecala na sve, na svakoga. Utjecala je na našu socializaciju, psihu, međusobne odnose… Većinom je utjecaj negativan, ali postoje i pozitivni. Po meni je jedan od pozitivnijih učinaka zbližavanje s obitelji. Korona nas je naučila puno o našim ukućanima, što im smeta, što odgovara, te je definitivno u mnogo slučajeva poboljšala međusobni odnos. Mislim da je to zbližavanje najvažnije kako bi poboljšali kvalitetu međusobnog života.”
“Tijekom korone, primjetila sam da smo se moja obitelj i ja dosta zbližili. Postala je tradicija svakog četvrtka gledati neki film i grickati nezaobilazne kokice, unatoč svim našim obavezama, našli smo vremena za naše druženje
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Raspored polaganja maturalnih ispita u školskoj 2021./2022. godini NPP na hrvatskom jeziku

Za preuzimanje informacija o polaganju maturalnih ispita kliknite na sljedeću poveznicu: Raspored-polaganja-maturalnih-ispita-u-skolskoj-2021.-2022.-godini-NPP na hrvatskom jeziku

KORANA MAKSUMIĆ OSVOJILA PRVO MJESTO NA KANTONALNOM TAKMIČENJU IZ ENGLESKOG JEZIKA

Ovogodišnje Kantonalno takmičenje iz engleskog jezika za učenike srednjih škola održano je 16. aprila 2022. godine u organizaciji Pedagoškog zavoda Mostar, uz podršku Internacionalnog...

KANTONALNI PRVACI I IZ HISTORIJE

Na Kantonalnom takmičenju iz historije, u organizaciji Pedagoškog zavoda Mostar, učenici naše škole: Riad Guzin, Džan Omeragić, Tarik Begović i Ilhana Husović, uz mentorstvo...

U KONKURENCIJI OD 650 UČENIKA, MAJLA ZAKLAN OSVOJILA 5. MJESTO NA DRŽAVNOM NIVOU

Na matematičkom takmičenju "Klokan - matematičar bez granica", učenica Majla Zaklan na školskom nivou osvojila je prvo, a u ukupnom poretku na državnom nivou,...

DODEJLA ZAHVALNICA I PRIZNANJA MATURANTIMA KOJI SU KROZ SVE ČETIRI GODINE SREDNJOŠKOLSKOG ŠKOLOVANJA DALI ZNAČAJAN DOPRINOS RADU I PREDSTAVLJANJU ŠKOLE

Voljeti svoju školu, biti dio nje, osjećati je kao svoj drugi dom, to su naši ciljevi! Mnogi učenici svoju Staru damu tako i doživljavaju. Rado...