Međunarodna godina porodice/obitelji

Kako bi naglasili neprocjenjivu ulogu obitelji/porodice Ujedinjeni narodi su 1989. godinu proglasili Međunarodnom godinom porodice/obitelji, a 15.5.1994. godine prvi je put obilježen Međunarodni dan obitelji/porodice pod krilaticom “Da obiteljski/porodični dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece”. Namjera je bila istaknuti važnost obitelji/porodice i potaknuti društvo na donošenje odluka koje će osigurati bolji standard i kvalitetu života porodica/obitelji te pružiti podršku uvažavanju obiteljskog života, tradicije i običaja.
Obitelj/Porodica je temeljna jedinica društva u kojoj se formiraju ljudi sa svojim obilježjima, stavovima i uvjerenjima. Danas, kada porodica/obitelj često nema ni vremena ni uvjeta/uslova za razvoj u zajedništvu i toleranciji, izuzetno je važno osvijestiti značajnost i ulogu obitelji/porodice. Naši roditelji, braća, sestre, djeca i ostali članovi porodice/obitelji sudjeluju u razvoju osobnosti pojedinca, a što su međusobni odnosi članova obitelji/porodice skladniji i prožeti međusobnim poštovanjem/poštivanjem veće su mogućnosti da ćemo imati kvalitetno, tolerantno i koherentno društvo.
Pročitajte što kažu predstavnici Vijeća učenika o svojim porodicama/obiteljima:
“U većini slučajeva nisam svjesna koliko mi porodica znači. Najbolje bih mogla opisati njihovu vaznost kroz jedan događaj. Dok sam jednom hodala ulicom,spotakla sam se i samo sam razmišljala kako bi mojoj mami i mom bratu to bili simpatično i koliko bi mi se smijali. Tada shvatim koliko cijenim to što su tu uz mene pa makar i što mi se smiju kada padnem. “
“Korona je utjecala na sve, na svakoga. Utjecala je na našu socializaciju, psihu, međusobne odnose… Većinom je utjecaj negativan, ali postoje i pozitivni. Po meni je jedan od pozitivnijih učinaka zbližavanje s obitelji. Korona nas je naučila puno o našim ukućanima, što im smeta, što odgovara, te je definitivno u mnogo slučajeva poboljšala međusobni odnos. Mislim da je to zbližavanje najvažnije kako bi poboljšali kvalitetu međusobnog života.”
“Tijekom korone, primjetila sam da smo se moja obitelj i ja dosta zbližili. Postala je tradicija svakog četvrtka gledati neki film i grickati nezaobilazne kokice, unatoč svim našim obavezama, našli smo vremena za naše druženje
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Prijava za upis u Gimnaziju Mostar

Prijavu za upis u prvi razred Gimnazije Mostar možete skinuti na sljedećem linku: Prijava na konkurs - natjecaj

Završni ispit u Dvojezičnom frankofonom razredu

Učenici Ebru Zuhal Gilić i Lorens Stranjak su danas s uspjehom položili završni ispit po programu bilingvalne frankofone nastave u Gimnaziji Mostar. Ispit je obavljen...

Konkurs / Natječaj za upis u prvi razred Gimnazija Mostar

Konkurs / Natječaj za upis u prvi razred Gimnazije Mostar možete vidjeti klikom na sljedeći link : Konkurs Natjecaj za upis I razred 2021-2022 godina...

BLS obuka

Prva skupina profesora Gimnazije Mostar sudjeluje u BLS obuci za pružanje prve pomoći unesrećenima. Svatko se može naći u situaciji da mu je potrebna...

Gimnazija Mostar za Bunu

Jučer i danas, za Dan škole Gimnazije Mostar, profesor Saša Šantić je organizirao likovnu radionicu u kojoj je u duhu steAm projekta uskladio izradu...