Intervju sa profesoricom Filomenom

Ekskluzivni intervju s profesoricom Filomenom Ćećez

Profesorica s velikim iskustvom, nakon 40 godina rada u školi I predavanja tisućama učenika, odlazi u zasluženu mirovinu

Profesorica ste francuskog i latinskog jezika. Što Vas je privuklo da se time bavite?“Jedan od razloga bi bio što nas u mojoj obitelji ima dosta koji radimo u prosvjeti. Čim sam počela učiti francuski, odmah sam zavoljela taj jezik i odlučila se za studij. O latinskome jeziku nisam razmišljala na način da bih ga studirala, ali budući da su romanski jezici i jedan i drugi, onda sam ipak odlučila da i latinski jezik bude moj budući poziv.”

  • Jeste li zadovoljni svojim pozivom?

“Zadovoljna sam i oduševljena ovim poslom. Radila bih ga i kad bi se ponovno rodila, jer s kim si takav si, a s mladima i mi postajemo mlađi.”

  • Koliko jezika govorite i koji Vam je najdraži?

“Prošla sam kroz dva tečaja engleskoga jezika, a ponešto znam i njemačkog. Ali, francuski i latinski zasigurno su mi najdraži.”

  • Što za Vas predstavlja znanje francuskog i latinskog jezika?

“Pa držat ću se one latinske: Quot linguas calles, tot homines vales – Koliko jezika govoriš, toliko ljudi vrijediš. Kroz učenje francuskog i latinskog jezika, puno smo bliži i ostalim jezicima.“

  • Predavali ste brojnim generacijama učenika. Jesu li sadašnji učenici isti kao što su nekada bili?

“Na to pitanje je jako teško odgovoriti. U svakoj generaciji ima i dobrih i loših učenika. Međutim, novo vrijeme je donijelo nešto novo, nešto čega nije bilo ranije. Znam da se nećete u potpunosti složiti sa mnom, ali puno se izostaje s nastave, osobito u vrijeme pismenih ispita znanja, a izostajanje vuče za sobom, na neki način, i neuspjeh u predmetu.”

  • Mnogo toga ste doživjeli u Vašoj bogatoj karijeri. Ispričajte nam neke Vama najzanimljivije događaje koje ćete uvijek pamtiti?

“Svi mi imamo nekih zanimljivih trenutaka u karijeri, ali teško je sada odrediti koji bi bili najzanimljiviji. U ovom trenutku mi je to sada jako teško reći, ali sigurno je toga bilo. Bude toga uvijek!”

  • MMožete li nas počastiti s par mudrih latinskih izreka, Vama osobno najdražih?

“Evo jednu sam već spomenula,Quot linguas calles, tot homines vales. Margaritas ante porcos- Ne bacaj bisere pred svinje. Naučila sam vas što znače te izreke i njihova primjena u životu, a ima ih mnogo: Historia est magistra vitae –  Povijest je učiteljica života. Ne mogu ni jednu zanemariti, svaka je vrlo važna. De iure; De facto, Zasnovano na činjenicama; Zasnovano na pravnim propisima; Ad kalendas Graecas – Nikada. Grci nisu imali kalende, već samo Rimljani. To su samo neke od njih, a naravno, mi smo  ih puno radili.”

  • Kako gledate na odlazak u mirovinu, radujete li se odmoru,  imate li možda neke hobije? Hoće li vam nedostajati škola i učenici?

“Što se tiče škole i učenika, vjerujem da hoće. U početku će biti neobično, ali s druge strane možda i neće biti teško, jer sad je vrijeme da stupe mladi ljudi s novim idejama. Mi stari smo se na neki način potrošili, jer nas je i vrijeme pregazilo. Kako kažu mladi: Druga su vremena. Nama se starima teško uklopiti u ta druga vremena, a mladi će sigurno sve lakše shvatiti i prebroditi.
Imam dosta hobija, a i veliki sam  filmofil, volim velike šetnje i izlaske s prijateljima. Imam ja i unučadi, znači imat ću ja pune ruke posla mimo škole”

  • Želite li što poručiti našim učenicima?

“Prvenstveno sam učila učenike da budu ljudi. Učenici se moraju pomiriti s tim da su ocjene od 1 do 5. Znači, s jedinicom se treba nositi, i treba je popraviti, jer ako to ne naučimo onda mnoge neke važnije i krupnije stvari u životu nećemo moći sami riješiti. Uvijek sam do kraja bila transparentna i otvorena za razgovore. Voljela bih da i kod učenika to vidim. Učenicima poručujem da budu časni, čestiti, pošteni i iskreni, da rade. Rezultati nekada dolaze sporije, ali oni kad-tad dođu.”

 Ivo Čarapina

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Projekt “Učimo zajedno”

Grupa učenica četvrtih razreda naše škole redovito se okuplja svakog petka od jedanaestog mjeseca kako bi pružile podršku i pomogle osobama s Downovim sindromom...

Svečano obilježavanje 130 godina Gimnazije Mostar

Najbolja zabava je u Gimnaziji! Sretno jubilarnih 130 godina postojanja naše Stare dame! Na današnji dan, prije 130 godina, oglasilo se prvo gimnazijsko zvono. Simbol obrazovanja i...

Mjesec knjige

"Čitanje je putovanje koje nas vodi daleko čak i kad smo ukopani u jedno mjesto" H.L. Borhes Završetak mjeseca oktobra-mjeseca knjige obilježili smo prisustvom interaktivnoj radionici...

Edukacija školskog tima u sklopu projekta Vijeća Evrope/Europe

Gimnazija Mostar jedina je škola iz Hercegovine koja će sa 8 škola sudjelovati/učestovati u projektu "Kvalitetno obrazovanje za sve", koji podržava ured Vijeća Evrope/Europe. Dio...