Ikavska radionica

U srijedu, 18. listopada, pjesmom zbora, pod vodstvom Marine Sulić,  otpočelo je druženje književnika DHK Herceg Bosne s učenicima Gimnazije Mostar. Književnik i sveučilišni prof. dr. Antun Lučić  je govorio o značaju ikavice u književnom životu, a spisateljica Anita Martinac je pročitala dio iz romana Medaljon čiji su dijalozi pisani pitkom ikavicom.Ana Marić, članica KUD –a Rodoč, čitala je molitve na ikavici u tradicijskoj hercegovačkoj narodnoj nošnji zajedno s Andreom Kožul, članicom KUD-a Kruševo. Damir Kočić (u posavskoj narodnoj nošnji) predstavio je novoštokavsko ikavsko narječje bosanske Posavine, skupinu muzejskih etno predmeta: prakljaču staru 200 godina, dvojnice, šargiju, peškire, tkanice, jastučnice stare oko 100 godina i čarape od kojih se jedna čuva  u muzeju u Zagrebu.  Predstavljena je i narodna nošnja iz Posavine koju su nosile udane žene krajem 19. stoljeća.Druženje se završilo veselim svadbenim pjesmama  (poskočicama) iz Posavine koju su naizmjenično pjevali u narodnim nošnjama  učenici : Nikolina Savić ( posavska), Ivana Vašić ( uskopaljska), Tomislav Rajič i Matija Vidović (hercegovačka i posavska tradicijska odjeća). Predsjednik DHK  Herceg Bosna Ivan Sivrić, knjižnica je dobila priznanje i zahvalu  za  organizaciju ovogodišnje Ikavske  radionice  u okviru Humskih dana poezije.

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Upis English club

Upis English club

Europski dan jezika 3c

Europski dan jezika obilježio je i 3.c. Učenici Tajma Hadžajlić i Karlo Jovanović su pripremili i održali prezentaciju o engleskom jeziku, njegovoj povijesti, dijalektima...

Deutsch macht Spaß

Dragi učenici od I.-IV.razreda, svi ste pozvani da se pridružite novoj sekciji , Deutsch macht Spaß, da poboljšamo komunikaciju, opušteno vladamo izrazima, i kroz...

Sretan vam Europski dan jezika!

"One language sets you in a corridor for life. Two languages open every door along the way." Frank Smith "Wer fremde Sprachen nicht kennt, weiss...