Debata Vijeća učenika Gimnazije Mostar

Vijeće učenika Gimnazije Mostar održalo je danas, 16.12.20. godine, debatu na kojoj su članovi Vijeća i zainteresirani učenici raspravljalji jesu li za ili protiv pridržavanja epidemioloških mjera. Debata je organizirana putem aplikacije ZOOM na tri različita satanka gdje je šest skupina/grupa raspravljalo na zadanu temu. Skupine/grupe ZA pridržavanje epidemioloških mjera bili su neparni brojevi (1,3,5), dok su PROTIV bile parne skupine/grupe (2,4,6).

U izlaganju skupine/grupe 1/ZA sudjelovali su učenici Ante Čilić IV.b, Timur Zvonić II.2, Leina Tanović III.1, Luka Merdžo III.b, Amina Vele II.1 i Emina Zekić I.2. Članovi skupine/grupe 2/PROTIV bili su Marija Topić, III.b, lla Marić II.3, Lucija Lorena Jurić I.a, Ena Macić I.3 i Tajra Hadžimahović III.2.Članovi skupine/grupe 1 iznijeli argument kako se nepridržavanjem propisanih mjera krši ljudsko pravo na život, te kako pridržavanjem mjera možemo očekivati skoriji kraj pandemije. Skupina/grupa 2 je odgovorila argumentom da propisivanje mjera krši ljudsko pravo na slobodu i ima negativan učinak na pojedine skupine/grupe ljudi (djecu i osobe koje zbog bolesti ne mogu nositi masku). Iznijeli su i argument da se svi nisu u stanju pridržavati se mjera, osobito/pogotovo djeca koja iz ekonomskih razloga ne mogu pratiti nastavu na daljinu. U svom izlaganju obje su skupine/grupe pokazale sigurnost i samopouzdanje. Skupina/Grupa 1 je uspješno odbranila svoje argumente i pobila jedan od glavnih argumenara skupine/grupe 2 (argument da krizni stožer/štab nema pravo propisivati zakone) koristeći konkretne činjenice. Sudac/sudija Bakir Čolić proglasio je grupu/skupinu 1 pobjedničkom obrazloživši odluku boljom pripremljenošću grupe/skupine 1.
U izlaganju skupine/grupe 3/ZA sudjelovali su Maro Papac I.b, Azra Habibija I.3, Ema Pehar II.b, Hana Čolić II.2, Lana Gačić III.a, Azra Kozo III.3, Emina Husejić IV.1 i Lamija Čampara I.2. Članovi skupine/grupe4/PROTIV bili su: Matea Ćorić I.a, Merima Zuskić I.3, Luka Marić III.c, Nikolina Perić II.b, Paola Stipić I.a, Marija Golemac III.a. Obje skupine/grupe su dale izvrsne argumente. Tim ZA govorio je o tome kako nošenjem maske ne čuvamo samo sebe i svoje zdravlje, nego i zdravlje drugih i kako se sam čin odbijanja nošenja maske može smatrati sebičnim. Tim PROTIV govorio je o problemima vezanim za nošenje maske s kojim se suočavaju astmatične osobe i osobe sa napadima panike. Ovo su samo neki od mnogih primjera u ovoj debati. Nakon ozbiljnog razmatranja, tim sudaca/sudija je ipak odabrao/izabrao pobjednika – tim 3/ZA. Ova debata bila je temeljito argumentirana s obje strane.
U izlaganju grupe 5/ZA pridržavanje epidemioloških mjera sudjelovali su učenici: Anđela Telebak II.2, Nikola Smiljanić III.a, Azra Abadža III.3 i Kristina Ćorić II.a. Članovi skupine/grupe sa suprotnim argumentima, grupe 6/PROTIV, bili su Emina Buljko I.1, Nina Čerkić I.1, Elma Buljko II.2. Članovi skupine/grupe 6/PROTIV iznijeli su argument kako bi trebalo pronaći jednostavnije načine za zaštitu od nošenja maski zbog ljudi koji imaju zdravstvene probleme. Skupina/grupa 5 je jasno pobila argument činjenicom da će svi ljudi radije nositi maske iako im one možda škode, nego se zaraziti virusom mogućeg smrtnog ishoda. To je jedan od mnogobrojnih primjera ove zanimljive rasprave. Članovi obje skupne/grupe dali su dobre argumente, složili su se da bi se trebalo poraditi na omogućavanju jeftinijeg liječenja unutar BiH kao i omogućiti besplatne jednokratne maske za ljude koji nisu u financijskoj mogućnosti svaki dan kupiti novu jednokratnu masku.
Donesen je zaključak da bi se još neko vrijeme, dok se ne nađe sigurno rješenje za liječenje korona virusa, svi ipak trebali pridržavati propisanih mjera, nositi maske, držati distancu i izbjegavati veća okupljanja.
Vijeće učenika Gimanzije Mostar zahvaljuje na sudjelovanju/učešću i ohrabruje sve učenike naše škole da se odazovu budućim aktivnostima Vijeća.
Podsjećamo vas da je u tijeku/toku aktivnost humanitarnoga karaktera Jedan slatkiš – jedno dijete, molimo vas da ne zaboravite dostaviti prikupljene pakete do petka, 18.12.20. u 15.00.
NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na hrvatskom jeziku

NASTAVNI PLAN I PROGRAM

na bosanskom jeziku

Novosti

Obavijest za učenike

Nastava u školskoj 2023./2024. godini počinje u ponedjeljak, 4.9.2023. godine, prema sljedećem rasporedu: I. smjena – treći i četvrti razred s početkom nastave u 7,30...

UPIS UČENIKA U ŠKOLSKU 2023./24. GODINU

Upis učenika u druge, treće i četvrte razrede za školsku 2023./24. Godinu obavit će se u utorak, 29.8.2023. godine u vremenu od 8:30 do...

Popravni ispit NPPNHJ

Raspored polaganja popravnih jspita u kolovozu možete vidjeti klikom na sljedeći link popravni 2023  

Obavijest za učenike

Podjela svjedodžbi,  diploma i zahvalnica za učenike od prvog do trećeg razreda održat će se u srijedu 28.lipnja 2023. prema sljedećem rasporedu: Prvi odjeli ...

Školski godišnjak 2022./2023.

Još uvijek niste odlučili koju školu upisati? Klara Jovanović, učenica 1.c razreda, je pripremila pregled svih aktivnosti koje smo imali u školskoj 2022./2023. godini. Dobro ste...