Vladimir Prelog

vladimirprelog141212. prosinca 1975., poznati kemičar Vladimir Prelog primio je Nobelovu nagradu za kemiju. Prigodom obilježavanja toga značajnog događaja, položeno je cvijeće pred njegov spomenik u Parku nobelovaca, kojemu su prisustvovali i učenici četvrtih razreda naše škole u sklopu izborne nastave kemije i biologije. Prilikom primanja Nobelove nagrade davne 1975., Prelog je izjavio: “Koliki je moj doprinos znat će se najbolje za sto godina. Ja sam svoj posao napravio. Pri tome se osjećam kao čvorić u velikom tkanju.”Mi danas, uistinu spoznajemo i slavimo njegov ogromni doprinos. Kralj kemije, kako je nazivan, svoj je prvi znanstveni rad objavio još kao 15-godišnjak. Zaslužan je za uvođenje naziva kemijska topologija, pridonio je objašnjenju strukture steroida, kinina, strihnina i drugih alkaloida, sintetizirao je mnoge organske spojeve i njegovi su radovi pridonijeli razumijevanju naravi enzimatskih reakcija.