Tjedan frankofonije

frankofonija06042017U sklopu ovogodišnjih Dana frankofonije u Mostaru su 30. ožujka u OKC Abrašević izvedene dvije predstave prema djelu Priručnik za egzil književnika Velibora Čolića. Uz brojne učenike, nastavnike i roditelje, koji su došli podržati glumačke skupine, predstavi su prisustvovali i veleposlanica Francuske u BiH, gospođa Claire Bodonyi, francuski ataše za kulturu, gospođa Cécile Caillou-Robert te voditeljica Francuskog instituta u Mostaru, gospođa Jasmina Zvonić.Učenici  dvojezičnog frankofonog odjela Gimnazije Mostar su kroz četiri scenska prikaza ispričali priču o čovjeku koji se iz malog bosansko-hercegovačkog mjesta, slijedom ratnih događanja, našao u Francuskoj. Publika je tako mogla pratiti napredak glavnoga junaka – od boravka pod vedrim nebom, druženja s beskućnicima, odlazaka u pučku kuhinju pa sve do gostovanja u radijskim emisijama, kao etabliranog francuskog književnika. Obojena elementima humora i začinjena odličnom live glazbenom izvedbom, jedna je teška ljudska priča dobila optimističan epilog. Profesorice Lidija Rotim i Indira Maksumić sudjelovale su u pripremnim aktivnostima, dok je za režiju bila zadužena Nora Sidhoum, lektorica francuskog jezika. Zahvaljujemo OKC „Abrašević“  na gostoprimstvu, posebice na pruženoj tehničkoj potpori bez koje gledatelji ne bi mogli imati cjelovit scenski ugođaj.