Posjeta Crnoj Gori

U subotu, 13.10.2018.g., deset učenika Gimnazije Mostar HNPP i BNPP u pratnji prof. Širaza Novakovića i Saše Šantića krenulo je na put u Crnu Goru kako bi sudjelovali u projektu kulturne razmjene. Domaćin projekta je bilo mjesto Tuzi nedaleko od Podgorice, a sam projekt je pod vodstvom organizacije RYCO. Opći cilj projekta je povećanje interkulturalnog razumijevanja i ujedinjenje mladih različitih etničkih pripadnosti. Sudionici projekta su: 10 učenika Gimnazije Mostar, 10 učenika UWC-a Mostar i 10 učenika Gimnazije 25. Maj, Tuzi. Također, osim učenika, sudjelovali su i profesori Katrina Berišaj, Suzana Novaković i Mirsad Ademović.

Tijekom boravka u Crnoj Gori svaki dan je bio ispunjen različitim radionicama i aktivnostima. Učenici su imali priliku učiti o povijesti/historiji multikulturalnosti u Crnoj Gori, razgovarati o identitetu i njegovim komponentama te naučiti nešto o fotogrametriji. Također, terenska nastava je bila uključena u program aktivnosti te su učenici kroz boravak i obilazak naučili ponešto o svakom mjestu. Kraj projekta obilježen je zajedničkom priredbom pod nazivom “Ispod istog neba” na kojoj su učenici predstavljali svoju kulturu. Neki učenici su se okušali i u plesu, te je tako par učenika Gimnazije Mostar zajedno sa lokalnim učenicima izvodilo tradicionalni albanski ples zvani Šota. Na zidovima škole se mogla vidjeti izložba fotografija koje su slikali sudionici projekta.Svi učenici su se vratili puni pozitivnih dojmova te smo nestrpljivi dočekati naše goste iz Gimnazije 25. Maj u siječnju/januaru 2018.godine.

hvaljujemo našoj školi i profesorima na strpljenju i pruženoj prilici za upoznavanje novih kultura i prijatelja. 

Comments are closed