Maturanti u Španjolskoj

Gaudijevo krunsko djelo, punog imena ‘El Temple Expiatori de la Sagrada Familia’ ili skraćeno ‘La Sagrada Familia’, posjeti više od tri milijuna ljudi na godinu. Naši maturanti uživaju u razgledu ove veličanstvene građevine uz stručna pojašnjenja profesorice Dijane i profesora Saše.Gradnja katedrale počela je 19. ožujka 1882. i izvorno je povjerena arhitektima Martorellu i Francescu de Paula Villaru, a projekt 1883. prelazi u ruke tada mladom i perspektivnom arhitektu Gaudiju. On je znatno promijenio Villarov izvorni plan kombinacijom arhitektonsko-građevnog stila koji sjedinjuje gotičku disciplinu sa zaobljenim linijama, jasnoću i jednostavnost modernizma s ambiciozno strukturiranim stupovima i lukovima, sve bogato urešeno nizom simbola.Sagrada Familia zapravo znači Sveta obitelj (njoj je posvećena ta crkva, a dodijeljen joj je i status bazilike). Do Gaudíjeve smrti nije dovršena ni jedna četvrtina te goleme građevine, a radovi traju i danas. Postoji namjera da Sagrada Familia bude dovršena do 2026. godine tj. do 100. godišnjice arhitektove smrti.

Comments are closed