Stogodišnjica rođenja Maka Dizdara

Sto godina ranije rođen je jedan od najvećih bosanskohercegovačkih književnika Mehmedalija Mak Dizdar. Njegovo najpoznatije književno ostvarenje je zbirka pjesama „Kameni spavač“, inspirisana natpisima na srednjovjekovnim bosanskim nadgrobnim spomenicima – stećcima. Zbirka je kruna njegovog rada, a kako je sam autor jednom rekao, njeni misaoni i poetski elementi vuku korijene iz samih početaka njegovog stvaralaštva.

Fondacija „Mak Dizdar“ je tokom cijele godine održavala različite programe kako bi se obilježila stogodišnjica rođenja Maka Dizdara. 17. oktobra i učenici Gimnazije Mostar su priredili poetsku večer u čast ovog velikog pjesnika. Uz opuštajuće melodije gitare i violine prisutni su uživali slušajući najljepše pjesme iz zbirke „Kameni spavač“ koje su naši učenici govorili na bosanskom, engleskom, njemačkom i francuskom jeziku.

„Poezija se piše kao što se živi – dugo i mučno.“

Mak Dizdar